Odhad ceny nehnuteľnosti

Predávajúci pri oceňovaní svojej nehnuteľnosti často porovnávajú inzeráty na realitných serveroch. Mnohé reklamy na internete však vyjadrujú len zbožné želanie predávajúcich, nie skutočnú trhovú cenu nehnuteľnosti. Ponuková cena sa môže líšiť o desiatky percent od skutočnej trhovej ceny. Preto sú niektoré nehnuteľnosti ponúkané mnoho mesiacov, niekedy aj rokov.

To je dôvod pre využitie profesionálnych služieb našej realitnej kancelárie, ktorá Vám prevedie kvalifikovaný odhad ceny nehnuteľnosti. Sledujeme inzerciu na realitných portáloch dlhodobo, a preto sme schopný stanoviť cenu na základe porovnania ponúk. Okrem toho máme k dispozícii aj ďalšie metódy odhadu ceny nehnuteľnosti. Pracujeme napr. s cenovými mapami, ktoré vyjadrujú cenový priemer v danej lokalite, a tiež s dátami z katastrálneho úradu, kde nájdeme skutočne dosiahnuté predajné ceny. Do výslednej ceny Vašej nehnuteľnosti sa premieta ale celý rad ďalších faktorov, ktoré cenové mapy nezohľadňujú, napr. lokalita, výmera bytu, typ vlastníctva, technický stav, umiestnenie nehnuteľnosti, dispozícia a orientácia, zaťaženie a vecné bremená atď. Všetky tieto zdanlivé detaily pri určení ceny vašej konkrétnej nehnuteľnosti vieme zohľadniť. Okrem toho máme k dispozícii aj vlastnú databázu už realizovaných obchodov na porovnanie.

Nesprávne vykonaný odhad a jeho dôsledky: Mnoho maklérov vám trhový odhad ceny bytu prevedie zadarmo. Pokiaľ vám svoj názor oznámi skúsený maklér, ktorý s nehnuteľnosťami dlhodobo pracuje a vie, ako sa vyvíja ponuka a dopyt, je to v poriadku. Mnoho maklérov vám bohužiaľ sľúbi nereálne vysokú cenu len preto, aby vašu zákazku získali do ponuky. Naopak niektorí makléri vám povedia nižšiu cenu, aby mali istotu, že vašu nehnuteľnosť skutočne predajú. Ľudia rozhodujúci sa pre kúpu nehnuteľnosti majú ale väčšinou veľmi dobrú predstavu o cenách nehnuteľností. Priebežne a dlhodobo totiž ponuky sledujú, pretože pre nich je táto transakcia krokom, ktorý robia iba raz alebo dvakrát za život. Pokiaľ sa Vaša nehnuteľnosť začne predávať za príliš vysokú cenu, ktorá sa následne po niekoľkých mesiacoch zníži, stáva sa z nej tzv. „ležiak“. Kupujúci má dojem, že vašu nehnuteľnosť nikto nechce, a očakáva, že cena sa bude ešte ďalej znižovať. Doba predaja sa výrazne preťahuje a akékoľvek vyjednávanie je potom oveľa ťažšie. Trhová cena je cena, za ktorú je kupec ochotný vašu nehnuteľnosť kúpiť a vy predať. Obvyklá trhová cena je cena, za ktorú sa podobné nehnuteľnosti v danej dobe predávajú.

Ako zvýšiť predajnú cenu? Jeden prostriedok, ovplyvňujúci cenu vašej nehnuteľnosti, máte plne vo svojich rukách. Ide o prezentáciu. Správnou, profesionálnou prezentáciou môžete predajnú cenu svojho bytu zvýšiť až o 10%, teda rádovo o stovky tisíc korún. Pokiaľ si potencionálnych záujemcov vytvorí vzťah k vašej nehnuteľnosti ešte skôr, než príde na osobnú prehliadku, napr. vďaka kvalitným fotografiám, videoprehliadke, virtuálnej prehliadke atď., je skoro vyhrané. V našej realitnej kancelárii SAXAREAL svojim klientom ponúkame profesionálny odhad ceny nehnuteľnosti zadarmo.

Pokiaľ máte záujem o odhad ceny Vašej nehnuteľnosti alebo potrebujete poradiť inak s predajom Vašej nehnuteľnosti, kontaktujte nás.

Odhad ceny nehnuteľnosti
Mám záujem Kontaktujte nás